Złoto, nikiel i plastik. iPhone i spółka zawierają cenne, ale i problematyczne surowce. Przedstawiamy Państwu obszerne badanie procesów produkcyjnych Apple. Dowiesz się, gdzie produkowane są urządzenia i jakich materiałów Apple faktycznie używa oraz jak wygląda ich równowaga środowiskowa.

Uczniowie wychodzą za to na ulice, politycy od lat nie potrafią znaleźć odpowiednich odpowiedzi, a eksperci malują na ścianie coraz bardziej drastyczne scenariusze przyszłości. Ochrona klimatu jest bez wątpienia jedną z najważniejszych kwestii dla ludzkości – teraz i na najbliższe dziesięciolecia.

Każda osoba może i powinna coś wnieść, ale dla dużych korporacji efekt przejścia na energię odnawialną i bardziej przyjazne dla środowiska i odnawialne surowce jest oczywiście jeszcze większy.

Od kilku lat Apple dąży do tego, aby stać się właśnie taką bardziej przyjazną dla środowiska firmą i na przykład w niedalekiej przyszłości w stu procentach dogadać się z odnawialnymi źródłami energii. Ale grupa idzie jeszcze dalej i stara się coraz bardziej polegać na surowcach pochodzących z recyklingu lub biologicznych tworzywach sztucznych przy produkcji swoich urządzeń. Chwyćmy zestaw narzędzi i zobaczmy, jakie materiały są w najnowszych komputerach Mac, iPhone'ach i iPadach.

Pracownicy Apple są znani ze swojej poufności, ale istnieją trzy sposoby uzyskania informacji o wewnętrznym działaniu produktów. Najpierw filmy, w których Jony Ive, główny projektant Apple, omawia techniki wytwarzania. Po drugie, strony internetowe, na których eksperci, tacy jak IHS Markit i iFixit, rozkładają urządzenia elektroniczne na poszczególne części, na przykład w celu stworzenia instrukcji naprawy. I po trzecie, własne raporty Apple dotyczące postępów dostawców i ważnych kwestii środowiskowych.

Skąd pochodzą komponenty Apple?

Skąd pochodzą komponenty Apple? (Zdjęcie: Falkemedia)

1. Cambridge, Anglia: Procesory do iPhone'a są produkowane przez ARM – firmę, której współzałożycielem jest Apple.

2. Republika Konga: Metale niezbędne dla elektroniki, takie jak kobalt, wolfram, cyna i złoto, pochodzą z Republiki Konga.

3. Chińska Republika Ludowa: Foxconn i Pegatron montują iPhone'y, iPady i komputery Mac w lokalizacjach na południu i wschodzie.

4. Taichung, Tajwan: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company produkuje chip A12 Bionic w pierwszej na świecie fabryce o wielkości 7 nanometrów.

5. Bangalore, Indie: iPhone SE został tutaj wyprodukowany przez firmę Wistron. Planowana fabryka Foxconn mogłaby produkować wysokiej klasy iPhone'y.

6. Kentucky, USA: Corning produkuje wysokiej jakości szkło gorylowe do ekranów iPhone'a i iPada.

7. Teksas, USA: Mac Pro jest montowany przez Flextronics w Austin. Fabryka Finisar w pobliżu Dallas produkuje czujniki laserowe do Face ID.

8. Arizona, USA: Procesory używane w komputerach Mac są produkowane w fabrykach Intela w USA.

Szkło

Aluminiowa obudowa Maca i szklane wyświetlacze iPhone'a to największa pozycja w gamie urządzeń Apple i ich komponentów. W tym celu Apple polega na szkle Gorilla Glass firmy Corning. Materiał jest zbyt drogi dla dużych ekranów MacBooka i iMaca, więc muszą zadowolić się zwykłym szkłem. Jednak iMac nie jest przeznaczony do podnoszenia i obsługi palcem.

Apple milczy na temat tego, kto robi szkło do iPada. Wiadomo tylko, że jest „wytwarzany przede wszystkim z czystej energii, co zmniejszyło emisje produkcyjne iPada Pro o 73 procent w porównaniu z pierwszym iPadem”.

Znany jest ekscytujący szczegół dotyczący szklanego tyłu iPhone’a XR, Xs i Xs Max. Według Apple, 32 procent z tego powinno być wykonane z „bio-tworzywa sztucznego”. Opisuje materiał, który jest wytwarzany z surowców odnawialnych, na przykład odpadów spożywczych, kukurydzy, buraków cukrowych lub drewna. Biotworzywa są również pozyskiwane z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Pracownik nadzoruje produkcję szkła, która według Apple „przeprowadzana jest przede wszystkim przy użyciu czystej energii”. (Zdjęcie: Jabłko)

aluminium

Anodowane aluminium to materiał, z którym Apple jest ściśle związany od 2000 roku. W tamtych czasach PowerBook, Power Mac, a następnie iMac przeszły z plastikowej powłoki na aluminiową obudowę. Jest nie tylko bardziej elegancki, lżejszy i stabilniejszy, ale także świetnie przewodzi ciepło. To sprawia, że ​​jest to idealny materiał na smukłe obudowy komputerowe.

Anodowanie pogrubia naturalnie utlenioną zewnętrzną warstwę metalu w trwałą, wolną od korozji powierzchnię o kontrolowanej fakturze i kolorze. Apple może zaoferować srebrne, złote lub szare MacBooki i wyprodukować sześć kolorów aluminiowej ramy iPhone’a XR. Jest jednak pewien haczyk z użyciem aluminium. Chociaż aluminium jest trzecim, po tlenie i krzemie, pierwiastkiem najbardziej rozpowszechnionym na powierzchni Ziemi, jest tak reaktywny chemicznie, że nigdy nie jest uważany za czysty. Zamiast tego, na każdą tonę aluminium użytego do jego produkcji, cztery tony boksytu, skały osadowej, którą można znaleźć w Chinach i Indiach, muszą zostać wydobyte, podgrzane i zużywające dużą ilość energii aluminium. ekstrahowany z niego przez elektrolizę w stanie stopionym.

Aby zmniejszyć wynikającą z tego emisję CO2 i zaoszczędzić pieniądze, Apple rozpoczęło w zeszłym roku produkcję MacBooka Air i Maca mini z aluminium pochodzącego w 100% z recyklingu. Nie jest to tak przełomowe, jak się wydaje: około 75 procent wyprodukowanego kiedykolwiek aluminium jest nadal w użyciu dzięki recyklingowi. Jednak tylko około jedna trzecia aluminium w nowych produktach została poddana recyklingowi, ponieważ zużywamy więcej metalu niż w przeszłości.

Co jest w iPhonie?

Co jest w iPhonie? (Zdjęcie: iFixit)

To zdjęcie ze strony ifixit.com pokazuje różne podzespoły iPhone’a XR – przynajmniej te, które można zobaczyć gołym okiem. Największym elementem jest akumulator. Apple jest jednym z największych na świecie nabywców kobaltu – ważnej części ogniw litowo-jonowych.

Najbardziej złożonym elementem iPhone’a XR jest bez wątpienia chip A12 Bionic, który ma mniej niż cal wysokości, ale wciąż zawiera 6,9 miliarda tranzystorów i generuje 5 bilionów obliczeń na sekundę.

Aluminium obudowy jest topione z boksytu w procesie, który powoduje jedną czwartą całkowitej emisji CO2 firmy Apple.

Najdroższym pojedynczym elementem jest wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Jest produkowany przez dostawców w Japonii i wykorzystuje materiały z wielu źródeł.

Plastikowy

Jeśli otworzysz iMaca, natychmiast zobaczysz dwa duże czarne głośniki (na zdjęciu na pierwszych stronach tego artykułu po lewej i prawej stronie). Zgodnie z raportem środowiskowym Apple dotyczącym iMaca z wyświetlaczem 5K, są one wykonane w 60 procentach z materiałów pochodzących z recyklingu, podczas gdy porównywalne części w iPhonie, iPadzie i MacBooku zawierają znaczne ilości przetworzonych tworzyw sztucznych i bioplastików.

Z kilkoma wyjątkami wszystkie produkty Apple są teraz wolne od PVC (polichlorku winylu), szeroko stosowanego polimeru syntetycznego. PCW nie jest zrównoważony, ponieważ jest wytwarzany z ropy naftowej – i stanowi zagrożenie dla środowiska i zdrowia. Ponadto spalanie PCW w spalarniach odpadów wytwarza dioksyny, wysoce toksyczne zanieczyszczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, w urządzeniach Apple jest prawdopodobnie mniej plastiku, niż myślisz. Podczas gdy iMac z 27-calowym wyświetlaczem waży około 280 gramów, w 12-calowym MacBooku można znaleźć tylko 16 gramów, nie licząc kabla do ładowania i zasilacza – to tylko jedna trzydziesta ostatniego plastikowego MacBooka z 2009 roku .

W przeszłości urządzenia techniczne zawierały tak zwane bromowane środki zmniejszające palność. Jeśli te dostaną się do środowiska jako odpady, mogą osadzać się w ciele i powodować tam uszkodzenia neurologiczne. W 2014 r. Greenpeace poinformował, że Apple jest jedyną firmą na świecie, która przestała używać PCW i środków zmniejszających palność we wszystkich komponentach PC i kablach zewnętrznych. Jednak niektórzy eksperci podejrzewają, że od tego czasu niektóre kable Apple łamią się szybciej, ponieważ PVC nie jest już używane, co z kolei prowadzi do większej ilości odpadów.

Co jest w AirPods?

Zdemontowane AirPods (Zdjęcie: iFixit)

Obudowa AirPods wykonana jest z polimeru, który można znaleźć w wielu produktach i kształtach. Akrylonitryl zapewnia stabilność, butadien zapewnia wytrzymałość, a styren zapewnia błyszczącą powierzchnię. W głośnikach zastosowano magnesy ziem rzadkich wykonane z neodymu, żelaza i boru.Każda słuchawka zawiera również maleńki procesor, chip audio, chip Apple W1, antenę radiową i baterię. Przy 93 miliwatogodzinach ogniwo litowo-jonowe ma tylko jeden procent pojemności iPhone'a. Coraz więcej użytkowników narzeka, że ​​baterie AirPods słabną po dwóch latach użytkowania. Słuchawki często trafiają do odpadów domowych, mimo że w rzeczywistości należy je wyrzucać jako odpady elektroniczne. To nie jest dobre dla środowiska. Z drugiej strony AirPods nie mają już kabli, które często psują się ze starszymi słuchawkami. Pod tym względem zwykle trwają dłużej niż słuchawki EarPods.

opakowanie

Tworzywa sztuczne są często składnikiem opakowań, co jest szczególnie marnotrawstwem, ponieważ zwykle jest szybko wyrzucane. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego Apple od dawna używa papieru i tektury do swoich opakowań, ponieważ materiały te po prostu wyglądają na wyższej jakości. Prawie wszystkie urządzenia Apple są teraz w białym pudełku. Dzięki nowemu MacBookowi Air projektantom udało się usunąć 87 procent plastiku, który był używany w poprzednim modelu. Podobnie jak strony magazynu Mac Life, papier w opakowaniu Apple jest wytwarzany z materiałów pochodzących z recyklingu lub z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Apple wspiera kilka takich zrównoważonych projektów leśnych w USA i Chinach.

Nie tylko materiał, ale także waga i objętość opakowania z biegiem lat uległy zmniejszeniu. Opakowanie obecnego 21,5-calowego iMaca waży około 35 procent mniej i jest o 53 procent mniejsze niż oryginalny 15-calowy iMac z 1998 roku. To nie tylko zużywa mniej materiału, ale także zmniejsza emisje podczas transportu.

Apple polega obecnie na bezodpadowych zakładach produkcyjnych i coraz bardziej interesuje się opakowaniami przyjaznymi dla środowiska. Z dala od plastiku - w stronę kartonu z makulatury. (Zdjęcie: Jabłko)

Minerały

Tak więc, podczas gdy papierowe opakowanie Twojego urządzenia Apple staje się coraz bardziej wydajne, zrównoważone i przyjazne dla środowiska, sytuacja jest niestety zupełnie inna z metalami i minerałami wewnątrz urządzenia. Z różnych przyczyn geograficznych, politycznych i ekonomicznych wydobywa się materiały o kluczowym znaczeniu dla technologii w krajach na całym świecie, w których istnieją uzasadnione obawy dotyczące niebezpiecznych warunków dla pracowników, pracy dzieci i finansowania grup zbrojnych. W centrum obaw o tak zwane minerały konfliktu znajduje się Demokratyczna Republika Konga, która jest bogata w zasoby naturalne, ale politycznie niestabilna. Tam surowce takie jak ruda koltanu, cyny, tantalu, wolframu i złota wydobywane są w wielkich i zautomatyzowanych fabrykach zagranicznych firm oraz w małych prymitywnych kopalniach. Wszystkie te materiały można znaleźć w komputerach Apple oraz modelach iPhone'a i iPada. W raporcie z postępów w 2019 r. Apple twierdzi, że wspiera Fund for Global Human Rights, organizację, która działa lokalnie na rzecz praw górników i społeczności górniczych. Raport stwierdza również, że współpraca z dostawcami, którzy nie mogą lub nie chcą przestrzegać wytycznych Apple, zostanie natychmiast zakończona.

etyka

Apple od dawna koncentruje się na prawach i etyce pracowników. Organizacje takie jak Greenpeace i Friends of the Earth wciąż wkładają palce w ranę i regularnie krytykują producenta iPhone'a w imieniu całej branży. Organizacje zajmujące się prawami pracowniczymi, takie jak China Labour Watch i Students & Scholars Against Corporate Misbehavior, koncentrują się na wykonawcach Apple, aby zakwestionować praktyki pracy w fabrykach elektroniki w Azji.

Sam Apple przestrzega własnego, ścisłego kodeksu postępowania dla dostawców w celu podnoszenia standardów dla pracowników w całym łańcuchu dostaw – więcej na ten temat na stronie apple.co/ 2IYzaGA. Ten kodeks postępowania nakłada na dostawców surowe wymagania, sprawdzając, czy przestrzegają oni przepisów BHP, które często są bardziej rygorystyczne niż lokalne przepisy. Podobnie jak inne firmy, Apple ma trudności z pozyskiwaniem zdegradowanych materiałów, które można wiarygodnie powiązać z etycznymi producentami.

W 2017 roku Apple zostało wyróżnione w raporcie Time to Recharge Amnesty International za wysiłki na rzecz poprawy identyfikowalności i odpowiedzialności w łańcuchu dostaw kobaltu. Jednak w raporcie wspomniano również, że istnieje ryzyko, że dostawcy mogą fałszować gwarancje pochodzenia. Na dzień 31 grudnia 2018 r. Apple poinformował amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, że 100 procent firm hutniczych i rafineryjnych w ich łańcuchu dostaw uczestniczyło w niezależnym dochodzeniu zewnętrznym i że Apple zwolniło pięciu podwykonawców, którzy odmówili tej kontroli.

Choć centrala Apple w Cupertino wie, ile jeszcze pracy jest do zrobienia, również idealistycznie patrzą w przyszłość. „Brzmi to szalenie”, przyznano w raporcie środowiskowym z 2017 r. „Ale zmierzamy w kierunku zamkniętego łańcucha dostaw. Chcielibyśmy pewnego dnia móc wytwarzać nowe produkty w całości z materiałów pochodzących z recyklingu.” To sprawiłoby, że wydobycie nowego materiału byłoby zbędne. Na przykład robot recyklingowy drugiej generacji firmy Apple, Daisy, może teraz rozmontować dziewięć modeli iPhone'a i odzyskać części, które zawierają wysokiej jakości materiały do ​​recyklingu.

Lisa Jackson, szefowa ochrony środowiska w Apple, przyznała, że ​​nie zostało jeszcze w pełni zrozumiane, jak można osiągnąć zamknięty łańcuch dostaw, ponieważ recykling jest niestety w praktyce tak skomplikowany, że postęp jest powolny. Tak więc Apple nie zakończyło jeszcze swoich wysiłków i wciąż są pewne place budowy i problemy, które wymagają rozwiązania, ale Apple jest na dobrej drodze i daje dobry przykład. A jeśli cele Lisy Jackson zostaną osiągnięte, pewnego dnia może się naprawdę zdarzyć, że Mac jest zrobiony tylko z materiałów starych Maców. Dopóki my, użytkownicy, możemy zrobić coś dla środowiska i być może nie zmieniać naszych urządzeń co roku.

Więcej na te tematy:

iPhone

iPada

iMac

AirPods

Dyskutować z!

Tutaj możesz pobrać artykuł „Sedno jabłka: równowaga środowiskowa iPhone'a, AirPods i Co.” Zostaw komentarz. Po prostu zaloguj się na swoje konto maclife.de lub wypełnij poniższe pola.

1. Cambridge, Anglia: Procesory do iPhone'a są produkowane przez ARM – firmę, której współzałożycielem jest Apple.

Właśnie tam przestałem czytać. ARM nigdy nie stworzyło własnego procesora

Aluminium vel Środowiskowa świnia wśród metali