Nowy iPhone i szukasz najlepszej umowy dla siebie? Mamy odpowiedzi na Twoje pytanie. Jeśli chcesz uniknąć wysokich kosztów, powolnych połączeń danych i długoterminowych zobowiązań wobec jednego dostawcy, musisz dużo rozważyć przy wyborze odpowiedniej umowy na telefon komórkowy. Powiemy Ci, co jest ważne.

Jak fajnie by było, gdybyś kupił iPhone'a i mógł po prostu włączyć i korzystać z nowo nabytego urządzenia. Ale wcześniej musisz znaleźć kartę SIM, a wraz z nią odpowiednią taryfę. To nie byłby problem, gdybyś miał do czynienia z normalnymi firmami, a nie z firmami telefonicznymi. W tym przypadku usługi nie są sprzedawane z rozsądną marżą na własne koszty, ale raczej rynek wydaje się być zdeterminowany wyłącznie przez pytanie, ile klient jest skłonny zapłacić.

Porównanie online

Informacje o taryfach na stronach internetowych dostawców są tak przeciążone, że prawie niemożliwe jest obejście się bez internetowych portali porównawczych. Ale bądź ostrożny: one również żyją z kontraktów brokerskich. Korzystaj więc równolegle z kilku źródeł.

Możesz teraz po prostu zarezerwować w połowie odpowiednią umowę i nie przejmuj się kilkoma euro miesięcznie, ale nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o inne czynniki, takie jak szybkość. Zasadniczo obraca się wokół podstawowych pytań: Ile dzwonisz? A czy wtedy dzwonisz głównie na numery stacjonarne lub komórkowe? Jakie jest Twoje zapotrzebowanie na ruch danych mobilnych? A jak ważna jest dla Ciebie prędkość? W przypadku zdecydowanej większości typów użytkowników są to czynniki, które najbardziej wpływają na wybór umowy i kwotę faktury, inne czynniki schodzą na dalszy plan.

Stawka ryczałtowa czy nie?

Wszystkie nieco droższe taryfy faktycznie mają zryczałtowaną stawkę za głos, musisz tylko zwrócić uwagę, których połączeń dotyczy. Dotyczy to prawie zawsze połączeń stacjonarnych, często, ale nie zawsze, we wszystkich niemieckich sieciach komórkowych.

Stawki ryczałtowe są szczególnie atrakcyjne dla osób, dla których telefon komórkowy już dawno wyparł w życiu codziennym łącze stacjonarne. Ale ci, którzy nie korzystają z telefonu, zrobią dobrze, jeśli porównają dodatkowe koszty z obecnie bardzo tanimi cenami minutowymi, często poniżej 10 centów.

Zryczałtowane stawki danych

Wszystkie taryfy na smartfony zwykle oferują również zryczałtowaną stawkę za zużycie danych, ale po bliższym przyjrzeniu się nie jest to stawka ryczałtowa, ponieważ przekroczenie pewnego limitu znacznie zmniejsza prędkość lub dalsze użytkowanie podlega opłacie - mała pułapka z niektóre tanie taryfy. Na pytanie, jak duży powinien być kontyngent, każdy może odpowiedzieć tylko dla siebie. Wiele osób, które tylko okazjonalnie wysyłają wiadomości bez dużych załączników, sprawdzają pocztę e-mail, a czasem surfują po sieci, bardzo dobrze dogadują się z raczej małymi kontyngentami, poniżej 500 megabajtów. Ale jeśli oglądasz lub wysyłasz dużo filmów, korzystasz w podróży z serwisów streamingowych, takich jak Apple Music i Spotify, lub nadmiernie korzystasz z wideotelefonii przez Facetime lub Skype, często nie możesz sobie poradzić z jednym gigabajtem. Niezwykle wysokie limity danych mają raczej zastąpić stałe połączenie, a iPhone'y i iPady niekoniecznie są do tego odpowiednimi urządzeniami końcowymi.

iPhone nie ma sensu bez odpowiedniej umowy, dzięki której dane można beztrosko pobierać w podróży. (Zdjęcie: Jabłko)

Szybkość transmisji danych z UMTS lub LTE

Jeśli chodzi o szybkość transmisji danych, różnice między teorią a praktyką są bardzo wyraźne. W przypadku LTE niektórzy dostawcy obnoszą się z ogromnymi prędkościami do 300 Mbit / s, czyli znacznie więcej niż pozwala na to połączenie DSL, ale niezbędna sieć jest - jeśli w ogóle - dostępna tylko w niektórych miastach. Ogólnie rzecz biorąc, między dostawcami występują znaczne różnice pod względem zasięgu sieci, a wszyscy z nich mają wiele pustych miejsc, w których można używać tylko UMTS. Bardzo często przepustowość jest sztucznie ograniczana w poszczególnych umowach, tak że nawet pozostaje w tyle za niektórymi połączeniami UMTS.

W najszybszej fazie rozbudowy, HSPA, UMTS zdecydowanie mogą konkurować: tutaj również możliwe są do 21,6 Mbit/s, chociaż w praktyce rzadko uda się tę prędkość osiągnąć, ponieważ doświadczenie pokazuje, że zbyt wielu użytkowników w komórce radiowej kłóci się o przepustowość .

Karta SIM z dyskonta?

Istnieje wiele sposobów na otrzymanie karty SIM: Najwięksi dostawcy oferują własne modele umów. Są to operatorzy sieci Telekom, Vodafone, O2 i E-Plus, przy czym marka sprzedażowa Base powinna w pewnym momencie zniknąć po fuzji E-Plus i O2. Wszyscy dostawcy mają drugorzędne marki oferujące zniżki i oferty przedpłacone, takie jak Congstar (Telekom) lub Fonic (O2). Niezależni dostawcy kupują hurtowników od operatorów sieciowych i czasami oferują bardzo tanie taryfy, ale podobnie jak dyskontowe marki operatorów sieci, często muszą żyć z ograniczeniami, na przykład w zakresie prędkości transmisji danych. Tylko O2 pozwala resellerom oferować taryfy LTE, podczas gdy inni rezerwują szybką sieć dla własnych klientów.

Widać, że mimo konsekwentnie wyższych cen żaden z dużych dostawców nie może się obejść bez związania klientów umową na co najmniej dwa lata, a wiele umów ze sklepami dyskontowymi można rozwiązać co miesiąc. Z drugiej strony łatwiej było o kontrakty bez telefonu komórkowego, a czasami absurdalne dotacje z wcześniejszych czasów w dużej mierze ustały.

Taryfy międzynarodowe: decyzja UE w sprawie połączeń międzynarodowych

W ramach kontrowersyjnej decyzji o neutralności sieci, Parlament Europejski zdecydował w październiku o całkowitym zniesieniu opłat roamingowych od 15 czerwca 2017 r. Centów za SMS i 5 centów za megabajt danych. Oznacza to, że rozmowy telefoniczne podczas podróży po innych krajach UE w dużej mierze stracą horror podczas najbliższych wakacji i całkowicie w kolejnym roku. Ma to na pewno wpływ na wybór odpowiedniej taryfy, ponieważ dotychczas opcje międzynarodowe, często dostępne za dodatkową opłatą, były ważnym wyróżnikiem, ale ich znaczenie będzie spadać. A przede wszystkim dla osób, które więcej czasu spędzają za granicą, ciekawe są teraz również kontrakty, które wcześniej oferowały tylko bardzo drogie taryfy międzynarodowe. Poza tym, że zmiana nie obowiązuje od razu, jest jeszcze jeden haczyk, mało istotny dla podróżnych: w przypadku przekroczenia pewnych, jeszcze nie zdefiniowanych limitów, ponownie pojawiają się dodatkowe koszty, aby uniemożliwić ludziom korzystanie z tańszych kart SIM z innych krajów używać na stałe w tym kraju.

Najlepsza umowa dla Ciebie

Oczywiście nie ma jednej umowy, która działa dla wszystkich. Ci, którzy dzwonią tylko wtedy, gdy muszą i ograniczają się do SMS-ów, e-maili i trochę surfowania po Internecie, zazwyczaj mogą dogadać się z tanią umową z dyskontem. Ale dla osób, które prawie wyłącznie dzwonią za pomocą telefonów komórkowych i często korzystają z Internetu, o wiele ważniejsze są ryczałtowe stawki i szybka sieć. W wielu miejscach szybkie połączenia są możliwe tylko przez UMTS, ale LTE z pewnością zyska na znaczeniu.

iPhone'y i LTE

Na www.apple.com/iphone/LTE firma Apple określa dla każdego iPhone'a, czy i która sieć LTE jest obsługiwana. Konkluzja: iPhone 5 może być obsługiwany tylko w sieci Telekom, w sumie na nowszych urządzeniach. Im nowszy iPhone, tym więcej pasm LTE obsługuje urządzenie. Podobnie jest z iPadem: iPad HD transmituje tylko z LTE w Telekom, nowsze urządzenia ze wszystkimi.

Porównaliśmy ze sobą niektóre taryfy o pojemności 2 gigabajtów danych i jako przykład wzięliśmy również pod uwagę dyskonty. Ale ponieważ zawsze są kuszące oferty i promocje, nie oszczędzisz sobie własnego porównania.

 

Telekomunikacja

Vodafone

O 2

1 i 1

Maxxim

Taryfa

MagentaMobil M

Czerwony 1,5 GB

Niebieski All-in M

All-Net-Flat Plus

Mini SMS 2 GB

Włączna objętość

2000 MB

2000 MB

2000 MB

2000 MB

2000 MB

Dodatkowa objętość

250 MB za 4,95 euro

250 MB za 3 euro

250 MB za 3 euro (automatycznie)

-

100 MB za 2 euro (automatycznie)

Maksymalna prędkość

150 Mb/s

225 Mb/s

21,1 Mb/s

25 Mb/s

50 Mb/s

dławienie na

64 kb/s (ISDN)

32 kb/s

32 kb/s

64 kb/s (ISDN)

16 kb/s

LTE

Telefonia

Mieszkanie we wszystkich niemieckich sieciach

Mieszkanie we wszystkich niemieckich sieciach

Mieszkanie we wszystkich niemieckich sieciach

Mieszkanie we wszystkich niemieckich sieciach

100 darmowych minut, potem 15 centów/min.

SMS

Mieszkanie we wszystkich niemieckich sieciach

Mieszkanie we wszystkich niemieckich sieciach

Mieszkanie we wszystkich niemieckich sieciach

Mieszkanie we wszystkich niemieckich sieciach

Mieszkanie we wszystkich niemieckich sieciach

cechy szczególne

3 miesiące Spotify

Pakiet rozrywkowy 3 miesiące, przewaga cenowa dotyczy tylko nowych klientów, w tym objętość bez kampanii 1500 MB

Bezpłatny numer stacjonarny, dane automatyczne, ilość danych bez kampanii 1000 MB, 1 miesiąc za dopłatą

Taryfa w sieci E-Plus, w tym wolumen bez kampanii 1000 MB, miejsce w chmurze z 25 GB

Taryfa w sieci O2

Ceny

 

 

 

 

 

cena za miesiąc

39,95 euro

39,99 euro (dla nowych klientów)

29,99 euro

24,99 euro

8,99 euro

Rabat online

12 x 4 euro

24 x 7,50 euro

24 x 3 euro + 29,99 euro jednorazowo

12 x 5 euro + 40 euro jednorazowo

-

Minimalny okres

2 lata

2 lata

2 lata

2 lata

1 miesiąc

Zaopatrzenie

29,95 euro

29,99 euro

29,99 euro

29,90 euro

9,99 euro

Cena powyżej 24 miesięcy

940,75 euro

808,75 euro

647,76 euro

529,66 euro

225,75 euro

Więcej na te tematy:

iPhone

Ceny

Dyskutować z!

Tutaj możesz skomentować artykuł „Taryfy dla iPhone'a w porównaniu: na co należy zwrócić uwagę”. Po prostu zaloguj się na swoje konto maclife.de lub wypełnij poniższe pola.

Po aktywowaniu połączenia LTE pod ogólnymi właściwościami na iPhonie 5 mam też LTE z O2 i ePlus przez Alditalk.