Firma Carlsen Verlag w Hamburgu wydaje serię nowych książek dla dzieci, których treść uzupełnia aplikacja LeYo. Przyjrzeliśmy się interakcji aplikacji i książki z młodzieżą i przetestowaliśmy je pod kątem różnych aspektów – obejmuje to na przykład integrację rzeczywistości rozszerzonej i możliwość samodzielnego poznania jej.

W marcu 2015 roku Niemiecka Akademia Literatury dla Dzieci i Młodzieży po raz pierwszy wybrała „Aplikację Miesiąca”, przeznaczoną dla książki dla dzieci lub młodzieży. Ta nagroda obecnie trafia do tytułu „LeYo! Mój Atlas ”od Carlsen-Verlag. Przyjrzyjmy się więc bliżej interakcji między aplikacją a książką. Tytuły z serii LeYo oferowane są w normalnych cenach książkowych. Mój atlas autorstwa Volkera Präkelta z rysunkami Yayo Kawamury to książka obrazkowa w formacie folio. Pod względem stylu prezentacji chodzi o ukryte przedmioty, na których jest wiele do odkrycia. Są to znane budowle architektoniczne, reprezentacje typowych obyczajów i zwierząt regionu. Przedstawienia graficzne mają na celu także narrację historyczną. Jak przystało na atlas, kraje i wody siedmiu kontynentów są oznaczone. Grupą docelową są dzieci od czwartego roku życia oraz ich rodzice. Mają one wiele do odkrycia, rodzice mogą czytać dzieciom lub korzystać z aplikacji na iPhonie lub iPadzie, aby wydobyć dodatkowe informacje z atlasu.

Rozszerzona rzeczywistość

Aplikacja książkowa jako wirtualne rozszerzenie z możliwościami rozszerzonej rzeczywistości (AR) nie jest niczym nowym. Ikea używa go w katalogu. W sklepie Lego pokazuje, jak zestaw może wyglądać zmontowany, a w serii LeYo Carlsen-Verlag chciałby zapewnić dzieciom i rodzicom dodatkowe wrażenia z książek. LeYo czyta się jak Leo, łacińskie słowo oznaczające lwa. Ale poza ikoną aplikacji, nie widać zbyt wiele lwa. Aplikację LeYo można pobrać bezpłatnie. W dalszym procesie ładowania zawartość multimedialna odpowiedniego tytułu z serii LeYo musi zostać przeładowana raz na urządzenie. Plik do pobrania atlasu zajmuje około 130 MB. Więc działa to tylko w domowym WiFi. Oprócz przeładowanych danych aplikacja potrzebuje dostępu do kamery urządzenia z systemem iOS. Aplikacja może być używana z iPadem 2 lub nowszym, ale starszy iPad jest czasami przytłoczony aplikacją LeYo. Polecamy urządzenia z telefonem iPhone 5 lub nowszym lub np. iPod touch 5G lub nowszy iPad.

LeYo! Ja aplikacja

Na iPada

Aby wywołać odpowiedni tytuł książki, należy zawsze przejrzeć ofertę wydawcy. Ogólnie brzmi to bardzo technicznie. Chciałoby się oszczędzić mniejszym dzieciom frustrującego ściągania książek LeYo, których się nie ma. W związku z tym należy przygotować aplikację na urządzeniu z systemem iOS, zanim młodzi ludzie będą mogli zapoznać się z dogłębną wiedzą na temat odpowiedniej książki. Ekran urządzenia z systemem iOS działa jak okno wyszukiwania. Aplikacja rozpoznaje elementy graficzne i może odtwarzać dodatkowe dźwięki lub dodatkowe teksty. Jeśli kontrolujesz inny element, odtwarzanie zatrzymuje się i natychmiast rozpoczyna się nowy utwór. Przechowywana nad fragmentami tekstu, aplikacja odczytuje tekst na głos.

Ucz się samodzielnie

Pod względem merytorycznym jest to oferta wysokiej jakości i sensowne rozszerzenie. Jednak ścieżka tam nie jest odpowiednia dla mniejszych dzieci w wieku przedszkolnym. Z kolei starsze dzieci mogą samodzielnie zdobywać wiedzę, pod warunkiem, że na iPadzie lub iPodzie nie ma innej rozrywki, wystarczy jedno kliknięcie na przycisk Home. W przypadku iPada można zauważyć, że dzieci mają trudności z prawidłowym wycelowaniem aparatu, a następnie trzymaniem go nieruchomo. Jako doświadczenie multimedialne książka i aplikacja mają dla nas sens tylko pod nadzorem i nadzorem rodziców. Wspólnie z rodzicami dzieci mogą również pogłębić swoją wiedzę na temat podwójnych stron w quizie, nie tracąc z oczu całościowego obrazu.

Wniosek

Mój atlas z serii tytułów LeYo firmy Carlsen Verlag skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Powiązana aplikacja ma słabości koncepcyjne, takie jak punkt wejścia, co samo w sobie może frustrować dzieci. Ponieważ konieczne jest trzymanie aparatu nieruchomo podczas dłuższych pasaży, rodzice powinni lepiej towarzyszyć czytaniu Wimmelbuch. Następnie interakcja aplikacji i książki skutkuje wspaniałymi narracyjnymi sytuacjami uczenia się, które nadal pozostają zabawne.

Kto to lubi?

Aplikacja Carlsen LeYo wystawiona na próbę: książki dla dzieci jako aplikacja – więcej zabawy z nauką, czytaniem i odkrywaniem

Wynik testu

 

Nazwa produktu

Carlsen LeYo

Producent

Wydawnictwo Carlsen

Strona internetowa

http://www.carlsen.de

Zaspielerisch


pädagogische Ergänzung mittels App

Kontra


konzeptionelle Schwächen in der App

Wymagania systemowe

Wymagania systemowe: od iPada 2 i nowszych, zalecany iPad mini lub iPod touch 5G lub iPhone 5 i nowsze oraz iOS 7

figlarny

dodawanie pedagogiczne za pomocą aplikacji

słabości koncepcyjne w aplikacji

wycena

 


2,1gut


Więcej na te tematy:

jabłko

iPhone

iPada

Aplikacja

Dyskutować z!

Tutaj możesz skomentować artykuł "Przetestowałem aplikację Carlsen LeYo: Książki dla dzieci jako aplikacja - więcej zabawy w nauce, czytaniu i odkrywaniu". Po prostu zaloguj się na swoje konto maclife.de lub wypełnij poniższe pola.